Czym jest Mountainboarding?

Czym jest Mountainboarding?

Na samym początku, mountainboard najczęściej nazywano deskorolką z dużymi kołami. Jednak w późniejszych latach, po przestudiowaniu stylów jazdy oraz oferowanych produktów stało się jasne, że mountainboarding bardziej niż z deskorolką powiązany jest ze snowboardingiem. Dlatego też duże znaczenie dla rozwoju oraz ostatecznego wyglądu mountainboardu mieli snowboardziści, którzy poza sezonem szukali alternatyw, aby móc trenować i jeździć także w lecie. Na podstawie ich potrzeb nakreślono główne cechy deski – duże koła wykonane z gumy, wiązania oraz specjalny, większy deck. Jak się później okazało, mountainboarding stał się niezależnym sportem i zyskał popularność na całym świecie. (Fragment pracy pt. „Mountainboarding – charakterystyka dyscypliny”)

Kolebką mountainboardingu, jak wielu sportów deskowych były Stany Zjednoczone. To właśnie tam powstały pierwsze prototypy „górskich desek”, które po licznych ewolucjach i zmianach zyskały wygląd, budowę oraz funkcjonalność, jakie znamy obecnie. Tuż po USA deski do jazdy w terenie zaczęły się pojawiać również w Brazylii i Anglii.

Dlaczego mountainboarding jest interesującym sportem? 

Fenomen tego sportu kryje się w jego uniwersalności, ponieważ można uprawiać go w każdym terenie i na prawie każdej nawierzchni. Jest on świetną propozycją dla osób, które chcą być uniezależnione od warunków atmosferycznych oraz dla tych, którzy nie mają możliwości uprawiania sportów wymagających dalekich podróży.

Inne nazwy dyscypliny

Mountainboarding w niektórych krajach jest również znany jako Dirtboarding oraz ATB (All-Terrain Boarding).

Początki mountainboardingu w Polsce

Mountainboard oficjalnie pojawił się w Polsce po raz pierwszy w 2002 r. za sprawą pokazów mountainboardowych, organizowanych przez firmę Redbull we współpracy z legendarną marką Biohazard Industries z Czech. W Polsce odbyło się kilka pokazów, a jeden z nich miał miejsce na plaży w Gdyni. Natomiast pierwsze zawody odbyły się na stoku Ustroń Poniwiec we wrześniu tego samego roku. Następnie głównymi miejscami związanymi z rozwojem mountainboardingu były Kraków, Warszawa, oraz Bielsko-Biała. 

Infrastruktura do uprawiania mountainboardingu

Jeśli chodzi o rekreacyjną jazdę na mountainboardzie najważniejsza jest spadzista powierzchnia, która daje możliwość swobodnego zjazdu bez konieczności odpychania się. Na świecie istnieje wiele miejscówek do uprawiania mountainboardingu – od małych wzniesień w miejskich parkach, przez pagórki i wzgórza, po szutrowe drogi i ścieżki w wysokich górach. 

Konkurencje mountainboardowe 

  • Boardercross – obecnie najpopularniejsza konkurencja mountainboardowa. Na starcie staje 3-4 zawodników, a wygrywa ten, który jako pierwszy dotrze do linii mety. Wyścigi odbywają się na specjalnie przygotowanym torze, składającym się z takich przeszkód jak rollery, bandy, skocznie.
  • Freestyle – riderzy wykonują jak najlepsze ewolucje podczas 3 lub 5 przejazdów. Punkty zdobywa się w kryteriach takich jak – trudność ewolucji, wykonanie/styl, wysokość i lądowanie. Panel sędziowski jest złożony z trzech do pięciu sędziów, w tym sędziego głównego.
  • Downhill – trasa przebiega najczęściej po „trudnym”, naturalnie ukształtowanym terenie pełnym kamieni i korzeni. Zawodnik ma do wykonania 2 lub 3 biegi, przy czym wybierany jest najlepszy spośród wszystkich czasów przejazdów. 
  • Slalom – polega na możliwie najszybszym pokonaniu wyznaczonej przez tyczki lub słupki/pachołki trasy. Zawody w tej konkurencji rozgrywane są w dwóch lub trzech przejazdach.