Pogadajmy o sprzęcie #2 – Opony mountainboardowe

Pogadajmy o sprzęcie #2 – Opony mountainboardowe

Cześć, czas na drugi tekst z serii #pogadajmyosprzęcie!

Dzisiaj na warsztat bierzemy opony mountainboardowe. Wiele osób podczas zakupu pierwszej deski, nie zwraca uwagi na bieżnik opon, ponieważ różnice wydają się im bardzo małe. Ale to tylko pozory. Dlatego chcę przedstawić Wam moją opinię na temat poszczególnych modeli. 

Co powinniście wiedzieć o oponach pod względem technicznym? 

„Opony najczęściej wykonane są z wulkanizowanej gumy wzmacnianej drutami, a wzmocniona obręcz dodatkowo chroni przed zsunięciem się opony z felgi. W przypadku kolorowych modeli zawierają jeszcze dodatek w postaci barwników nadających im wybrany kolor.”  – fragment pracy pt. Mountainboarding – charakterystyka dyscypliny. 

Wybierając opony, w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, po jakiej nawierzchni planujemy jeździć przez większość czasu. Mountainboard jest bardzo uniwersalną deską, z której możemy korzystać praktycznie na każdym terenie. Niemniej jednak wiele osób już przed zakupem pierwszej deski wie, czego konkretnie szukają oraz potrzebują. Zdecydowanie czy deska ma służyć głównie do jazdy na stokach i skoczniach, czy skateparkach i streecie, jest ważne przed przejściem do kolejnego etapu w procesie wybierania opon. 

Rozróżniamy dwa typy opon: terenowe oraz slicki

Bieżnik „terenowy”, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie poradzić sobie z różnorodną nawierzchnią, m.in. trawą, torami ziemnymi, ściółką leśną czy szutrem. 

Natomiast slicki mają za zadanie zapewnić nam jak największą przyczepność na twardych nawierzchniach takich jak beton i asfalt. 

W przypadku slicków wybór jest mocno ograniczony. Zaledwie kilka firm zdecydowało się na produkcję tego typu opon i obecnie mamy do wyboru jedynie modele od MBS’a, Trampy oraz przemysłowe (Innova). W moim posiadaniu znalazły się slicki od MBS’a oraz tani odpowiednik opon mountainboardowych, który zakupiliśmy w sklepie z kołami przemysłowymi. 

Jeśli chodzi o mnie na oponach typu slick jeżdżę sporadycznie i szczerze mówiąc, nie poznałem do tej pory nikogo, kto przez cały sezon korzystałby tylko z tego rozwiązania. 

Jednocześnie już nieraz doceniłem ten bieżnik i uważam, że osoby, które chociaż parę razy w sezonie odwiedzają skatepark albo pumptrack, powinny je mieć. Co więcej, opony używane jedynie od czasu do czasu,  bez problemu posłużą nam nawet kilka lat! 

W przypadku opon „terenowych”, wśród tych o rozmiarach 6, 7, 9 i 10 cali spotkamy się z dość małą różnorodnością dostępnych bieżników. Warto mieć to na uwadze przy poszukiwaniu pierwszej deski. Natomiast decydując się na koła w najczęściej wybieranym rozmiarze – 8 cali, czeka na nas oferta kilkunastu różnych modeli bieżników. 

A jakie jest moje zdanie na temat obecnie najpopularniejszych opon jak MBS T3, MBS T1, Trampa Primo Alpha itp.?

  • MBS T3 – przez wiele lat najbardziej ceniony model wśród opon mountainboardowych. Fabrycznie montowany w większości desek z oferty MBS. Bardzo uniwersalny bieżnik do wszelkiego rodzaju nawierzchni. Z powodu dużej powierzchni styku z podłożem, najlepiej wybiera nierówności terenu. Moim zdaniem jego największy minus to brak przyczepności na mokrej nawierzchni. Dobrze radzi sobie w dużym błocie, ale łatwo wpada w poślizg na mokrej trawie. Dlatego z drugiej strony będzie bardzo przyjemny dla fanów slajdowania i rekreacyjnej jazdy po stoku.
  • MBS T1 – mój faworyt z tej listy. Agresywny bieżnik, który dobrze radzi sobie na mokrej oraz sypkiej nawierzchni. Na bardzo twardej jest nieco śliski, ale za to szybki 😉 Były to pierwsze opony, które powstały w kolorze czerwonym i szarym. MBS posiadał również identyczny bieżnik dla opon 9”. Genialne ze względu na swoją uniwersalność.
  • Trampa Primo Alpha – bardzo popularny szczególnie w świecie e-desek. Lekka opona z delikatnym, szybkim w każdych warunkach bieżnikiem. Świetnie sprawdza się na twardych powierzchniach, ale jeśli chodzi o skatepark, odnoszę wrażenie, że ma duże opory toczenia. Wersja podstawowa jest bardzo wytrzymała na zużycie i przebicia, wersja Lite jest natomiast wyczuwalnie lżejsza. 
  • Primo Striker – opony, których wąski i twardy środkowy pasek bieżnika pozwala osiągnąć dużą prędkość w trudnym terenie. Co ciekawe opony te nad wyraz dobrze radzą sobie w slide’ach i zakrętach, ze względu na to, że można łatwo  przewidzieć, jak się zachowają w danych warunkach. 
  • Trampa Mud Pluger / MBS Vine – „bieżnik GI”, pomysł firmy Ground Industries zainspirowany oponami terenowymi z motoryzacji i rowerów downhillowych. Bardzo głęboki, szeroki i agresywny bieżnik jest jedynym w rozmiarze 8″, który radzi sobie na błocie. Środkowy pasek sprawia, że można osiągnąć znaczne prędkości. Natomiast okrągły profil pomaga zachować stabilność przy slide’ach. Niestety opony te bardzo szybko się zużywają. 
  • Kheo – mało popularne. Duża przyczepność oraz wytrzymałość. Troszkę ciężkie i wolne, za to tanie i czerwone 😉 

Podsumowując, już podczas zakupu pierwszej deski warto pomyśleć nad tym, jakie opony będą najbardziej odpowiednie do Waszego stylu jazdy. Pozwoli Wam to m.in. na czerpanie jeszcze większej radości z jazdy na desce 😉 

Mam nadzieję, że powyższy artykuł pomoże  w wyborze odpowiedniego bieżnika, również tym, którzy zastanawiają się nad zmianą obecnych opon. 

Pamiętajcie, że jeśli szukacie desek lub części mountainboardowych to u nas znajdziecie sporo sprzętu zarówno nowego, jak i używanego. 

Dodaj komentarz